Diéty s nízkym obsahom tukov a bez tukov, majú na naše zdravie ďalekosiahle následky: úzkosť, depresie, neznášanlivosť lepku, chronické problémy so zdravím zažívacieho traktu, problémy so spánkom a dokonca aj autoimunitné ochorenia. A viete, že takéto stravovanie je hlavným prispievateľom k problémom so žlčníkom?
Ak strava neobsahujúce v podstate žiadny tuk (1 – 2 g tuku denne) vedie k zvýšenej tvorbe cholesterolových žlčových kameňov. Naopak, strava s vyšším obsahom tuku vedie k menšiemu preťaženiu žlčníka. Na úplné vyprázdnenie žlčníka je potrebné najmenej 10 g tuku(napr=3/4PLghee) v každom jedle. Jedlá s nízkym obsahom tuku nenútia žlčník, úplne sa vyprázdniť, čo zvyšuje pravdepodobnosť, že sa vytvorí žlučový kal, blato a žlčové kamene.
Žlčník je skladovací vak pre žlč vyrobenú v pečeni, kde sa ukladá žlč 15-20x koncentrovanejšia ako čerstvá žlč, ktorú produkuje pečeň. Načo by nám bola, keby človek jedol nízkotučnú stravu? Odpoveď je v učebniciach, kde sa vysvetľuje chovanie našich predkov lovcov-zberačov, ktorí po ulovení napr mamuta na jedno posedenie zjedli veľké množstvo tuku(mozog,orgány,črevá)ktoré sa rýchlo kazilo a svalovinu si odložili, usušili na neskôr. Tuk okrem iného potrebovali na vstrebávanie vitamínov rozpustných v tukoch(A,D,E,K). Preto je mylná predstava, že boli vegetariáni. Keď sa dostali k živočíšnemu tuku, tak ho na jedno posedenie zjedli veľa a preto sa vyvinul žlčník. V tomto ohľade je jedlo s vysokým obsahom tuku raz za čas alebo sezónne ( chladné ročné obdobia) zmysluplné ako spôsob, ktorým precvičiť žlčník. Alebo môžete jesť zdravé (nie ketogénne) množstvo tuku v každom jedle, ktoré podľa štúdií je najmenej 10 g, čo je minimálne množstvo na úplné vyprázdnenie žlčníka a predchádzanie riziku tvorby žlčových kalov a žlčových kameňov.