VÝVAR Z KOSTÍ A ZIMA

Vývar z kuracích kostí v zime

Vývar z kostí posilňuje telo, pomáha dobiť baterky a omladiť, zvlášť ak sa spamätávate z chrípky alebo nachladnutia. Podľa ajurvédy vývar z kostí pomáha obzvlášť v zime. Vývar je veľmi výživný a ľahko stráviteľný, je zahrievajúci, tekutý a mierne mastný.  Je to presne to, čo potrebuje vaše telo, keď ste nachladnutý, máte chrípku alebo je trávenie oslabené. Je veľmi vhodný najmä v zimných, suchých mesiacoch. Pite/ jedzte malú šálku tejto polievky bohatej na minerály, aby ste doplnili čo vám v zime chýba.

Zimná strava podľa ajurvédy

Na severnej pologuli je od polovice novembra do polovice januára podľa ajurvédy začiatok zimy. Studený vietor prináša mrazenie a chlad. Ľudia s nastavením Pitta (oheň) sú najmenej vnímaví na chlad a zimu, ich oheň sa stáva menej intenzívny , avšak všetkým sa zvyšuje tráviaci oheň.

V priebehu tohto obdobia jedzte mastnejšie, sladké, kyslejšie a slané jedlá. Okrem strukovín a obilia je vhodná ryža a pečené jedlá. Mäso, masť (tuk), mlieko a mliečne výrobky, trstinový cukor, kvasené potraviny (kyslá kapusta, fermentovaná zelenina) a sezam sú pre toto ročné obdobie najvhodnejšie. Dávajte si pozor na jedlo/potraviny, ktoré by vám mohli v organizme zhoršiť Vátu (vietor, chlad)- tj surové, studené (zeleninové) šaláty, chladné nápoje a suché (chrumkavé)   potraviny ako napr. chrumky, chipsy, granola.

Vývar funguje ako tonikum, umožňuje telu doplniť zásoby a výživu podľa potreby. Pomáha tiež ukľudniť zvýšenú Vátu a centrálny nervový systém. Dám vám pocit pokoja, uľahčenia a tepla. Dokáže dokonca posilniť krv – kvôli vysokému obsahu železa, čo vedie k zdravým tkanivám a správnym funkciám orgánov. Je protizápalový, redukuje zvýšenú Pittu (oheň), napriek tomu  udržiava dobrý tráviaci oheň  a zvyšuje absorpciu výživných látok. Pridaním ghee (prepustené maslo) zvýšite protizápalovú povahu polievky a podporíte jej dopad na  imunitu.

Aminokyseliny, ktoré sú v nej prítomné, zahŕňajú cysteín, histidín a glycín- redukujú zápal v čreve.

Ak trpíte na zápchu, hnačku, lenivé črevo alebo Chrohnovu chorobu, pite vývar na zaistenie pravidelného pohybu čriev (súvisí s pravidelným a dobrým vyprázdňovaním) a zdravej črevnej flóry.

Protizápalové vlastnosti a obsah kolagénu zmierňuje a opravuje poškodené bunky  v gastrointestinálnom trakt a posilňuje tráviaci systém.

Podľa štúdií, polievka obsahuje aj karnozín, ktorý môže pomôcť zabrániť protizápalovým stavom, ktoré sú typické pre počiatočné štádium vírusových infekcií. Karnozín sa nachádza najmä v svaloch pŕs a krídel a nie v kostiach. Napriek tomu, že tekutiny zvyknú pomôcť pri problémoch so sliznicou v nose, má polievka vyšší účinok vďaka väčšiemu pohybu nosového hlienu, prečisteniu dýchacích ciest a zmierneniu upchatia.

Pridaním minerálov, na ktoré sú bohaté kosti, zvýšite si silu a kvalitu vlastných kostí, navyše aj vlasov, nechtov a zubov.

Tým, že polievka je ľahká, čistá a tekutá, je ľahko stráviteľná  a ľahko preniká a vyživuje hlbšie uložené tkanivá ako napríklad kosti. Obsahuje tiež kolagén, glukozamín a chondroitín, základnú výživu pre zdravé kosti a kĺby.

Pri príprave používajte kosti zo známeho /overeného zdroja. Polievka môže byť trocha mastnejšia pre Kaphu, ale pridaním čierneho korenia a  čerstvého zázvoru zvýšite stráviteľnosť.

Recept na dobrý vývar z kostí

Vložte kosti do hrnca a zalejte vodou. Pridajte 2 PL jablčného octu a nechajte variť asi hodinu, čím podporíte vyvarenie minerálov. Znížte stupeň varenia, pridajte cibuľu, zeler, petržlen a mrkvu, čerstvý zázvor, trošku kurkumy a nechajte variť min. ďalšiu hodinu, prípadne varte pomaly niekoľko hodín.  Na záver preceďte polievku alebo z nej vyberte zázvor a podávajte .