ODPORÚČANIA NA JAR /OBDOBIE KAPHA/

Buďte v teple a suchu

Napriek tomu, že sa postupne otepľuje, nedovoľte chladu aby Vás prekvapil. Zostaňte teplo oblečený a zostaňte v suchu- najmä pri jarných dažďoch.

Hýbte sa

Jedným z najlepších spôsobov ako prekonať pomalosť kaphy, ktorá nie je v rovnováhe, je hýbať sa čo najrýchlejšie. Aeróbne aktivity ako  beh a rýchla chôdza sú výborné pre myseľ aj pre telo. Vhodnejšie pre Váš organizmus a trávenie je polhodinka každý deň ako 1 hodina 3x týždenne.

Choďte spať zavčasu

Ak pôjdete do postele pred 22:00hod, budete mať hlboký spánok a oddýchnete si. Ľudia, ktorí dostatočne spia vedia svoju hmotnosť lepšie držať pod kontrolou.

Vstávajte s vtákmi

Vyspávanie v čase kaphy (6:00-10:00hod) navodzuje rôzne poruchy kaphy vrátane dýchacích problémov a naberanie na hmotnosti. Ak vstanete do 6:00hod, vstanete tak v čase Vaty, ktorá Vám dodá energiu do celého dňa.

Jedzte 3 teplé jedlá denne (primerané porcie)

Možno si myslíte, že ak vynecháte raňajky, znížite tým Vašu hmotnosť – ale ak si dáte ľahké a teplé raňajky, podporíte Vaše trávenie a pomôžete tým Vašej hmotnosti. Vyskúšajte napr. dusené jablká s kardamónom. Jedzte 3x denne menšie porcie uhľohydrátov a bielkovín. Obed si dajte na poludnie, keď je Vaše trávenie najsilnejšie. Voľte teplé jedlá, polievky a čerstvo pripravenú zeleninu, celozrnné obilniny, strukoviny  alebo menej tučné mliečne výrobky. Večeru si dajte ľahkú a v skorých večerných hodinách (18:00hod), aby Vám stihlo stráviť kým pôjdete do postele. Zvýšte príjem vitamínov B, C a zinku.

Koreňte

Na lepšie trávenie pridávajte do jedla viac korenia a byliniek. Používajte čerstvý zázvor, rímsky kmín, fenykel, kurkumu, kayenské korenie a chili (pre typ Kapha, Vata a Pitta opatrnejšie s pálivými koreninami).

Okoreňte aj Vašu dennú rutinu- stretávajte nových ľudí, podporí to Vašu myseľ aj ducha. Keďže vlastnosťou Kaphy je stabilita, ak si osvojíte zdravé zvyky na jar, nalepia sa na Vás na celý rok.

Začnite s upratovaním

Upracte váš byt, upracte si v šatníku, recyklujte alebo darujte, čo nepotrebujete. Prejdite každý kút vo vašom živote a prečistite aj svoje telo. Je čas na detox po všetkom jedle, čo ste jedli v zime- potrebujete si prečistiť hrubé črevo a naštartovať znova metabolizmus.

Odporúčania pre Vatu a Pittu v období Kapha

Vo všeobecnosti sú ľudia typu Vata a Pitta v období Kaphy vyrovnaní a znášajú ju veľmi dobre. Na vykorigovanie rovnováhy obom dóšam je potrebné dodávať opačné vlastnosti ako sú im vlastné.

Vlastnosti Kaphy

sú: chladná, ťažká, statická (bez pohybu) a ťažkopádna.

Vlastnosti Vaty

sú: chladná, ľahká, pohyblivá a surová.

Všetky vlastnosti Kaphy okrem chladu sú v protiklade s vlastnosťami Vaty, čo znamená, že Kapha vyvažuje Vatu. Jediné čo teda Vata potrebuje v období Kaphy je teplo – v jedle aj okolo seba.

Vlastnosti Pitty

sú: horúca, mierne mastná (trochu vlhká), ľahká, mierna, pohyblivá a ostrá. Všetky vlastnosti okrem mokrej sú v protiklade s Kaphou, čo znamená že aj Pitta bude v období Kaphy vyvážená. Napriek tomu všetko, čo je príliš vlhké alebo mastné Pitte nevyhovuje. Ľudia s vlastnosťami Pitty by mali uprednostňovať skôr suché- v jedle aj okolo seba.