Leto – čo sa deje v tele

  • Trávenie je výrazne v lete slabšie oproti zime. Prospievajú mu čerstvé potraviny zo záhrady a neprospievajú ťažko straviteľné grilovné potraviny ako sú klobásy a pod. Kedže napríklad prirodzene dozreté hrozno sa “varí” na vínnej réve celé leto, nie je náročné na trávenie. V lete je vhodné konzumovať viac potravín, ktoré organizmus ochladzujú.
  •  Črevné baktérie – každú ročnú sezónu sa nám mení zloženie a typ črevný mikrobiom. V lete sa vyskytuje viac črevných baktérií, ktoré dobre trávia ľahko straviteľné sacharidy a vlákninu na rozdiel od zimnej mikroflóry, ktoré dobre trávi ťažké jedlá ako sú mäso, mliečne výrobky, orechy, obilniny a semená.
  • Viacej tepla v organizme – kedže sme v lete vystavený pôsobeniu tepla , prehrieva sa nám pečeň, žalúdok a priedušky. Podľa celostnej medicíny v lete vyschnú dýchacie cesty, čo ich robí precitlivelé na teplo, dráždivé látky v životnom prostredí. Správna strava je protijedlom pre ochorenia leta ako sú napr. letné alergie.
  • občasná zápcha následkom oslabeného vylučovania a zahusťovania žlče a jej slabého toku. Žlč je dôležitá pre správne fungovanie črevných pohybov.
  • nerešpektovanie pravidiel letného stravovania, jedenia priveľkého množstva obilovín, ktoré vysušujú organizmus, priveľa mäsa, pikantných či prehrievajúcich potravín, kyslých nápojov (káva, pivo, víno) spôsobuje vysychananie, dráždenie a opuch jemných slizníc tela, kde žijú probiotické baktérie starajúce sa o dobrú slizničnú imunitu. Nadmerná suchosť črevných a dýchacích slizníc v lete, spôsobí obrovské imunitné problémy na jeseň a v zime.
  • Preferujete ochladzujúce ovocie a zelenina ako sú jablká, bobuloviny, kel, mangold, púpava, cvikla, petržlen, listový šalát, špenát, bazalka, kapusta, uhorky, kokos a kokosový olej, mäta, paradajky, olivy a olivový olej, zelená paprika, tekvica, brokolica, fenikel, melóny, granátové jablká. Surové ovocie vždy jedzte oddelene od ostatných jedál a pridajte k nemu vhodné korenie.