Jedy v potravinách

Rafinované biele sacharidy

Biele pečivo, biela ryža, biele cestoviny, balené sušienky, koláčiky, buchty, raňajkové cereálie a skoro každá jedna desiatová potravina na trhu – všetky majú jedno spoločné. Sú obohatené o pšeničnú múku. Tento druh sacharidov (komplexné sacharidy vs. škrobnaté sacharidy), ktorý z veľkej časti tvorí náš jedálny lístok, určuje spôsob, akým naše telo metabolizuje jedlo a riadi úroveň energie. Problémom pri nich je to, že rafinované zrná sú zbavené väčšiny živín a obsahujú rýchlo stráviteľné jednoduché cukry, ktoré sa odrážajú v hladine cukru v krvi. Jej rýchly výstup a následný pokles sa odrazí aj v podráždenosti či popoludňajšom útlme. Nakoniec sa ešte pridá priberanie na váhe, zápalové stavy (tj. artritída), cukrovka typu 2, kardiovaskulárne ochorenia a vysoký krvný tlak.

Čipsy

Vedci odhadujú, že zemiakové lupienky, rovnako ako hranolky (nie sú o nič lepšie pre vás) a ďalšie vyprážané dobroty (tj., kuracie prsty a krídelká) sú zodpovedné za niekoľko tisíc druhov rakoviny každý rok. Hovoríme o nebezpečenstve pre vaše hrubé črevo, prsníky, močový mechúr, prostatu a konečník. Zvýšené riziko pochádza konkrétne z akrylamidu – karcinogénu, vytvoreného počas procesu vyprážania. Rozhodnite sa radšej pre pečenie doma a na vlastnú päsť. Tip: Plátky bielych, červených alebo sladkých zemiakov, póru, mrkvy či paštrnáku potrite trochou olivového oleja, posypte morskou soľou (kôprom alebo cesnakom) a pečte v rúre do chrumkava.

Hot dog

Hot dog alebo párok v rožku, v preklade znamená údené alebo solené mäso, ktorá obsahuje chemické konzervačné látky. Avšak, párky v rožku nesú ten hlavný nápor potravinových kritikov, vďaka lekárskym a mediálnym správam. Ide konkrétne o zistenia Physicians Committee for Responsible Medicine, ktorej odborníci tvrdia, že párky v rožku by mali niesť varovanie, podobne ako je to na etiketách tabakových výrobkov. Ukázalo sa, že napríklad obľúbená americká lahôdka Ballpark je plná sodíka, chemických látok a toxínov, ktorá pravidelnou týždennou spotreba môže zvýšiť riziko vzniku rakoviny hrubého čreva o zhruba 21 percent.

Plnotučné mliečne potraviny

Okrem toho, že všetky mliečne výrobky obsahujú príliš veľa nasýtených (alebo zlých) tukov, majú tiež látku, za ktorú je zodpovedný hovädzí rastový hormón (BGH). Tento syntetický hormón je navrhnutý v laboratóriu na zvýšenie produkcie mlieka u kráv. Bohužiaľ, odborníci na výživu hovoria, že BGH sa prejavuje v dlhodobom užívaní u človeka vo forme detskej obezity, ako aj niektorých druhov rakoviny, chronickej migrény a reumatoidnej artritídy. Avšak, môžete sa rozhodnúť pre ekologické kravské, kozie alebo ovčie mlieko, ktoré sú o pridané hormóny ochudobnené. Alternatívou za živočíšne mlieko je aj mandľové, sójové či ryžové mlieko.

Fľaškové šalátové dresingy

Najhoršie, čo môžete urobiť, aby ste sabotovali čerstvý, výživný, chrumkavý šalát, je utopiť ho kupovanými dresingami či zálievkami. Týka sa to aj tých, ktoré sú bez tuku alebo so zníženým obsahom tuku, nakoľko sú konzervované cukrom, s vysokým obsahom fruktózy, kukuričného sirupu a umelých farbív (poznáte ako tzv. karamelové sfarbenie). V podstate si už môžete naliať diétnu kolu na šalát. Zdravšia alternatíva: Zmiešajte niekoľko lyžíc balzamikového octu alebo jablčného octu s niekoľkými lyžičkami extra panenského olivového oleja do šalátu, tým dosiahnete, že bude obsahovať dobré tuky.

Margarín

Počuli ste už varovanie, pokiaľ ide o nasýtené stužené oleje? Iste, sú to oleje na rastlinnej báze, ale stále sú natoľko vysoko spracované, že odborníci na výživu na tieto potraviny, ako je margarín, upozorňujú. Tzv. „trans-tuky“ zvyšujú totiž riziko zlého cholesterolu, ochorení srdca a mŕtvice.

Umelé sladidlá

Rozhodli ste sa presedlať z rafinovaného bieleho cukru na umelé sladidlo? Vedzte, že ste sa takto „obohatili“ o acesulfam draselný, aspartam, neotam, sacharín alebo sukralózu, pretože umelé sladidlá obsahujú menej kalórií. Avšak početné štúdie spojené s nízkymi alebo nulovými kalorickými potravinami a nápojmi, upozorňujú na zvýšené riziko metabolického syndrómu, vysoký krvný tlak, diabetes typu 2, nežiaduci vplyv na telesnú hmotnosť či kardiovaskulárne ochorenia. V skutočnosti, mnoho potravinárskych vedcov považuje aspartam za “najnebezpečnejšiu látku na tejto planéte.” Ak sa vám žiada trochu sladkého, skúste použiť prírodný agávový sirup, med alebo javorový sirup.

Balená šunka a saláma

Dusičnany znejú pre mnohých ako tikajúca časovaná bomba a nie sú ďaleko od pravdy. Keď si uvedomíme hladiny sodíka, konzervačných látok a prídavných látok, ktoré obsahuje šunka či saláma pochopíme aj (ne)zdravý ružovkastý odtieň týchto výrobkov. Týka sa to nielen dospelých, ktorí sa takto pravidelne vystavujú riziku zvýšeného výskytu srdcových ochorení a rakoviny, ale štúdie ukazujú, že k zdravotným ťažkostiam, s tým súvisiacim, sú náchylné aj deti. Ak potrebujete šunku na prípravu sendviča, zvážte radšej jej kúpu u mäsiara, ktorý ju nakrája priamo pred vami.

Sladké perlivé nápoje

Sladké perlivé nápoje naozaj nie sú vašim priateľom. Neprospievajú línii, zubom, okrem toho môžu spôsobiť chaos na vašej koži, hormónoch, ovplyvňujú hladinu úzkosti a hladinu cukru v krvi. Každý zo šumivých nápojov má minimálne až nulové nutričné hodnoty. Treba podotknúť, že v každom balení či fľaši je aspoň 10 čajových lyžičiek rafinovaného cukru, o ktorý asi nestojíte. Nealkoholické nápoje obsahujú tiež výdatné dávky umelých potravinárskych farbív a konzervačných látok, ako je BVO (brómované rastlinný olej). Takže ak nabudúce budete vyberať medzi alternatívami, ako zdravo uspokojiť smäd, dajte si radšej pohár vody alebo minerálky s citrónom alebo 100% ovocnú šťavu.

Konzervy s paradajkovou omáčkou

Možno sa vám toto jedlo nebude pripadať až také škodlivé, veď čo môže byť zlé na konzervovaných paradajkách alebo paradajkovej omáčke. Pravdou je však, že nielenže má vysoký obsah fruktózy kukuričného sirupu, ale pokiaľ ide o skryté zdroje cukru, vaše obľúbené konzervy obsahujú jedného z najsladších vinníkov. Ten tajne prispieva k zvýšenému výskytu obezity, cukrovky, ischemickej choroby srdca a zubného kazu. Kým teda začnete variť, pozorne si preštudujte štítky na tovare. Skontrolujte najmä či má nízky obsah cukru alebo nízky obsah sodíka. Môžete totiž nájsť aj plechovky pyré paradajok bez pridaných cukrov alebo soli, len s trochou extra panenského olivového oleja, čerstvého korenia alebo nakrájanej cibuli a cesnaku pre výraznejšiu chuť. Nezabudnite, že je vždy lepšie pridať svoje vlastné korenie, lebo viete čo vlastne do svojho jedla dávate.