Máte problémy so žalúdkom?

V poslednej dobe narastá počet žalúdočných problémov a  to už od najútlejšího detstva až do neskorej staroby. 

Žaludok je orgán, kde prichádza potrava z úst cez pažerák. V žaludku sa potrava ďalej rozmixuje a hlavne se premieša s kyselinou solnou a tá začne rozkladat bielkoviny na jednotlivé zložky. Potom potrava putuje zo žaludka do tenkého čreva. Podľa cprírodných zákonov je smer trávenia zhora dolu-teda  žaludok púšťa natrávenú potravu smerom dolu. Je to veľmi dôležitá funkcia,  lebo len tak telo môže pokračovať v ďalšom tráviacom procese.

A tu dochádza k nejednému problému. Potrava neklesá dole, stagnuje a človek to pociťuje ako ťažobu v žaludku, niekedy i bolesti, krče. Tým, jako prehltnuté potraviny dlouhodobo a opakovane stagnujú,   poškozuje sa sliznica žaludka a vznikajú zápaly a často i vredy. Okrem toho stagnácia môže  spôsobiť aj  otočeniu toku tráveniny a tá sa cez zvierač nad žalúdkom tlačí smerom hore do pažeráku. Objavujú napríklad prvé nevolnosti, pálení záhy(kyseliny) alebo grganie. Při opakovaném tlaku nahoru povolí horní svěrač žaludku (nie je na to konštruovaný) a potrava sa vrací hore a objavuje sa reflux. Ten môžeme  cítiť ako vracanie  sa potravy,  pocity horkosti či pachuti v ústach, alebo bolesti a pálenia v krku. Natrávená potrava s kyselinou soľnou poškodiť i pľúca , spôsobiť astmu a veľmi často chronický kašeľ.

Príčina môže byť napríklad v samotnom žaludku a to zvlášť pri dlhodobom prejedaní sa a konzumácii nadbytku bielkovin. Ďaleko však častejšia je príčina v preťažení a zlej funkcii pečene a žlčových ciest. Ony konkrétne kontrolujú činnost žaludku a pomáhají spoušťať natrávenú potravu dolu. Ak je funcia žlčových ciest(nezamieňať so žlčníkom), potrava stagnuje a môže sa otočiť do protismeru. V tomto prípade tu hrá rolu i psychika. Tieto orgány sú riadené z vegetativnej pletene plexus solaris a tá je významne ovplyvňovaná psychickými stresmi. Teda psychosomatické príčiny ťažkostí.

Pečeň zaťažuje hned niekoľko vecí: dlouhodobá konzumácia jedla  bohatého na tuky, ťažkého a nestravitelného, ale i chémia v potravinách. Následnžm preťažením tohto orgánu je potom zlá funkcia tenkého čreva. Ak je poškodená sliznica v tenkom čreve, stáva sa priepustným a do krvného obehu sa dostávajú látky, ktoré sú zatěžujúce,toxické a odtiaľ  krev  prúdi rovno do pečene a tie to musia vyčistiť. To ich dlouhodobo zaťažuje. 

Druhou zložkou môžu byť premnožené plesne v črevách, které produkují toxické látky zaťažujúce pečeň. Proces je dlouhodobý a príčiny sú často kombinované.

Pri týchto problémoch so žalúdkom je potrebné liečiť tak  tento orgán, ako aj črevá, pečeň a žlčové cesty. Čím viac je pečeň preťažená tým viac  je človek napätý a citlivejší  na stres. Vzniká začarovaný kruh, ktorý znepríjemňuje človeku kvalitu života.

Moderná medicína lieči problémy žalúdka hlavne liekami, ktoré znižujúce kyselost žaludku. Tie podľa celostnej medicány,znižujú tok energie  a navyše zhoršujú trávenie bielkovín. Rozhodne po nich nedôjde k zlepšeniu funkcie pečene a žlčových ciest a následne ku ovplyvneniu žalúdku.

Celostná medicína odporúča dodržiavanie prirodzených biorytmov, individuálne zloženie stravy podľa typologie daného človeka , naučiť sa správne kombinovať potraviny. So správnou podporou bylinných adaptogénov je možné mnohé žalúdočné problémy odstrániť.